Ratarstvo

Zaštita ULJANE REPICE od repičinog sjajnika i repičine pipe

21 March 2025

Pre nego što sprovedete mere za suzbijanje štetnih insekata u usevu uljane repice veoma je važno da utvrdite prisutnost insekata i da procenite rizik od napada štetočina - više o pragu štetnosti pročitajte u nastavku!

U prolećnom periodu u usevu uljane repice najveće štete nanose REPIČIN SJAJNIK I REPIČINE PIPE.

Repičin sjajnik

Repičin sjajnik u usevu uljane repice

Repičin sjajnik (Meligethes aeneus) je oprašivač u prirodi, ali i jedna od najznačajnijih štetočina uljane repice - može da dovede do smanjenja prinosa i do 50%. Javlja se u velikom broju.

Odrasla jedinka ima izduženo ravno crno telo sa metalik zelenim ili plavim sjajem. Dužina tela varira od 2 do 3 mm. Odrasle jedinke zimuju među vegetacijom ili u zemljištu.

Tokom proleća i leta mogu se lako pronaći među gotovo svim žutim cvetovima, posebno uljane repice i gorušice. Ženke lete do biljaka uljane repice, gde naseljavaju otvorene cvetove ili se spuštaju u zatvorene pupoljke da bi nastavile da se hrane. Zelene pupoljke uljane repice koriste za polaganje jaja, iz kojih se u roku od nedelju dana izlegu larve.

Hraneći se, buši pupoljke i izgriza ih iznutra, šta za posledicu ima to da se popoljci ne otvore.

Repičin sjajnik ne pravi štetu na otvorenim cvetovima, jer se tada hrani polenom.

Prag štetnosti za repičinog sjajnika: Jedna jedinka po cvasti u fazi kada su pupoljci još nedefinisani i zbijeni u cvasti.

Mala i velika repičina pipa

Mala repičina pipa (Ceutorhynchus pallidactylus) i velika repičina pipa (Ceutorhynchus napi) naseljavaju ista staništa. Pojavljuju se u proleće kada je temperatura viša od 10°C. Teško ih je uočiti kada su prisutne pojedinačno, veličine su od 2,5 do 3,5 mm, plavo-sive ili plavo-crne boje.

Odrasli insekti ne nanose značajnije štete. Najveće štete nanose larve koje se hrane nadzemnim delovima uljane repice, ubušujući se u stabljike i izazivajući njihovu deformaciju i pucanje.

Štete prave na peteljkama listova (mala repičina pipa), kao i na stabljici, blizu zemljišta, bušeći hodnike pri čemu može doći do deformisanja i pucanja stabljike (velika repičina pipa). Na oštećenim delovima repice ostvaruju se uslovi za dalji razvoj patogena.

Prag štetnosti: Ukoliko se na jednoj od pet biljaka utvrdi prisustvo pipa ili jedna do dve pipe na jednom metru kvadratnom, potrebno je sprovesti insekticidni tretman.

Suzbijanje štetnih insekata u usevu uljane repice

Za suzbijanje štetnih insekata u usevu uljane repice preporučujemo primenu insekticida KARIKA.

KARIKA je sistematični insekticid sa kontaktnim i digestivnim delovanjem, namenjen za suzbijanje štetočina u usevu uljane repice.

Sadrži DVE AKTIVNE MATERIJE (acetamiprid i deltametrin), ima "knock down" efekat na štetne insekte, pa su simptomi insekticidnog delovanja veoma brzo vidljivi.

Karika

Kako da obezbedite pravilan rast i razvoj uljane repice?

Preporučujemo primenu preparata CHOPIN EVOLUTION!

CHOPIN EVOLUTION je preparat sa aminokiselinama, koji sadrži dobro izbalansiran odnos azota i sumpora potrebnih za pravilan rast i razvoj uljane repice.

Sadrži 18 esencijalnih aminokiselina i direktno utiče na povećanje prinosa tretiranih biljaka. Kompatibilan sa svim fungicidima, insekticidima i regulatorima rasta!

Primenjuje se u količini 3-5 l/ha.

Navedeni preparati su dostupni u poljoprivrednim apotekama širom zemlje. Pre upotrebe preparata obavezno pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!