Voćarstvo
Cvetanje jabuke i potencijalni problemi
Biološki proces koji prethodi formiranju ploda, odvija se u vreme cvetanja jabuke. To je proces dvostruke oplodnje, u kome dolazi do formiranja embriona i endosperma, odnosno semena biljke. U uslovima otvorenog cveta, polen jedne sorte dospeva na žig tučka druge. Tada polen upija tečnost sa žiga, bubri i klija. U sledećoj fazi, dve muške spermije, sjedinjuju se sa ženskim ćelijama i nastaje semenka. Upravo je semenka organ u kome se sintetišu hormoni tipa giberelina, koji su odgovorni za rast plodova, izduživanje stabla, apikalnu dominaciju i drugo. Ukoliko se proces oplodnje otežano odvija, razvijaju se sitni i deformisani plodovi, a ukoliko proces oplodnje izostane, u znatnom procentu plodovi otpadnu.
Za transport polena na žig tučka odgovorni su insekti, prvenstveno pčele, a ceo proces naziva se oprašivanje. Sakupljanjem polena i nektara sa različitih cvetova, pčele svojim ekstremitetima prenose genetski materijal sa jednog cveta na drugi, pa tako kroz oprašivanje, direktno utiču na formiranje roda. Aktivnost oprašivača, vitalnost polenove cevi, podudarnost muškog i ženskog gametofita, vremenski uslovi, samo su nekih od činilaca koji utiču na uspeh oplodnje.
Cvetanje je faza kada je žig tučka izložen spoljnoj sredini i predstavlja "otvorena vrata" za mnoge fitopatogene gljive i bakterije. Pre svih, važno je istaći Bakterioznu plamenjaču koju prouzrokuje Erwinia amylovora. Ova bakterija napada sve organe jabuke, a najčešći prodor je kroz cvet i rane prouzrokovane gradom. Uz visoku vlagu i temperaturu vazduha preko 10°C, u fazi cvetanja, ostvaruju se uslovi za infekciju ovom bakterijom. Radi pokretanja mehanizama prirodne otpornosti, pravilna ishrana bilja je od presudnog značaja. Uz dovoljnu snabdevenost svim neophodnim makro i mikro elementima (preparat Activeg gold), uz aplikaciju sa preparatom Legat, dobija se zdravo biljno tkivo koje može da se brani od ovog patogena.
Otvoren cvet je slobodan ulaz različitim gljivama, koje prouzrokuju trulež semena.Gljive iz rodova Gleosporium, Fusarium, Botritis, Monilia, Alternaria i drugi, patogeni su koji infekciju najčešće ostvaruju upravo kroz tučak. Nekoliko je aktivnih materija koje deluju na ove grupe gljiva. To su pre svih kresoksim-metil (Lunar), tiofanat-metil (Galofungin T), fludioksonil (Flux).
Potencijal zrelih askospora je velik. Svaka naredna kiša predstavlja opasnost od infekcije najznačajnije fitopatogene gljive Venturia inaequalis. Zelena cvetna drška je izuzetno osetljiva i potencijalna zaraza bi se destruktivno odrazila na visok i kvalitetan prinos. Kombinacijom kontaktnih i sistemičnih fungicida, u slučaju obilnih padavina, osigurava se efikasna zaštita jabuke od Venturije. To je kombinacija preparata Mankogal 80 i Pehar.
Rutava buba je insekt koje se hrani prvenstveno cvetom. Ukoliko je brojnost velika, Tropinota hirta svojom ishranom može da napravi veliku štetu, pogotovo u mladim zasadima. Jedan od načina borbe jeste postavljanje klopki koje su napunjene vodom. Uz dodatak mirisnih materija, efikasnost klopki je veća. Rutava buba upada u klopku sa vodom i guši se. Najbolja učinkovitost se postiže postavljanjem klopki plave boje.
U cilju zaštite bilja u fazi cvetanja, sa obavezom čuvanja polinatora, preporuka je da se svi tretmani sprovode u večernjim satima, kada je aktivnost pčela smanjena.Takođe, odabir preparata mora biti takav, da oni apsolutno budu neštetni za oprašivače. Preparati u tekstu ne ugrožavaju pčele.
Pre upotrebe preparata obavezno je pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!