Voćarstvo
Zaštita voćarskih zasada od fitofagnih grinja
Voćarsku proizvodnju ugrožava nekoliko vrsta grinja:
- crvena voćna grinja (Panonychus ulmi)
- običan paučinar (Tetranychus urticae)
- eriofidne grinje iz rodova Eriopyies, Aculus, Acalitus, Calepitrimerus i Phyllocoptes.
Tokom letnjeg perioda usled njihovog prenamnoženja može doći do gubljenja lisne mase, a kasnije i defolijacije biljaka. Kao posledica ove pojave usporava se porast plodova, pa ostaju sitni i lošijeg su fiziološkog stanja, a diferenciranje pupoljaka za narednu godinu je veoma slabo i redukovano.
Oštećenja koja nastanu u jednoj godini utiču na fiziološko i zdravstveno stanje i rodni potencijal za narednu godinu.
Crvena voćna grinja prezimljava u stadijumu zimskih jaja oko pupoljaka na gajenoj biljci. Do piljenja nimfi dolazi u rano proleće, gde mladi nimfalni stadijumi naseljavaju prve mlade listiće i počinju da se hrane. Nakon toga, formirane nove ženke počinju sa polaganjem jaja druge generacije na naličju i licu lista i oko glavnog nerva, nakog čega se nastavlja ciklus razvića i stvaranje novih generacija.
Običan paučinar prezimljava kao polno zrela ženka u pukotinama kore, naborima grana, ispod zemlje i drugim skrivenim mestima. Izuzetno je polifagna i agresivna i nakon prezimljavanja počinje sa ishranom na spontanoj flori i korovima, a kasnije na drugim kulturama.
Eriofidne grinje predstavljaju sve veći problem u voćarskim zasadima i prave sve veća oštećenja. Prezimljavaju u stadijumu odrasle ženke, koja počinje polaganje jaja u vreme pucanja pupoljaka i pojave mladog lisnog tkiva. Nimfe se, nakon piljenja, hrane sisanjem sokova na naličju lista. Najkarakterističniji simptom oštećenja od strane eriofidnih grinja je bronzavost lista koji se najčešće javlja tokom letnjeg perioda.
Tokom letnjeg perioda kada su dominantne visoke temperature bez padavina, dolazi do ubrzanog životnog ciklusa i produkcije velikog broja generacija fitofagnih grinja. U tom momentu se u voćnjacima mogu naći svi razvoji stadijumi, pa je tada otežana zaštita. Njihov razvoj pri visokim temperaturama traje veoma kratko, pa u jako kratkom vremenskom periodu može doći do njihovog prenamnoženja, a tada mogu naneti ekonomski značajne štete u voćnjacima.
Kompanija GALENIKA-FITOFARMACIJA za suzbijanje fitofagnih grinja u voćarskim zasadima preporučuje kombinaciju preparata:
FAROS u količini 1 l/ha ili ABASTATE u koncentraciji 0,075%
+
NU-FILM 17 u količini 0,5-1 l/ha
Kao rezultat primene ovih preparata napraviće se prekid generacije, fitofagne grinje će biti efikasno suzbijene, a voćarski zasadi će biti zaštićeni duži period.
Primenom preparata NU-FILM 17 postiže se bolja pokrovnost svih biljnih delova, ali i bolje delovanje preparata.
Važno je naglasiti da je kvalitet tretiranja veoma bitan u suzbijanju fitofagnih grinja i da će ovo tretiranje biti efikasno ukoliko se obavi u skladu sa preporukama!
Iz tog razloga, preporučujemo da tretiranje obavite kasno uveče ili noću, u optimalnim uslovima kada je temperatura ispod 25°C, sa količinom vode 800-1200 l/ha.
Navedene preparate potražite u poljoprivrednim apotekama. Pre upotrebe preparata obavezno pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama.