Opšte

Ispražnjene ambalaže od pesticida pretnja su za životnu sredinu! Evo kako da PRAVILNO POSTUPATE sa ambalažom od sredstava za zaštitu bilja

29 July 2024

Procenjena količina primarnog ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja na godišnjem nivou iznosi 1000-1200 tona! Ako uzmemo u obzir da je period raspada plastične ambalaže duži od 100 godina, problem zagađenja zemljišta i više je nego evidentan.

Curenje ili prirodno ispiranje bačene ambalaže pod dejstvom atmosferalija dodatno zagađuje zemljište hemikalijama iz ambalaže. Može doći i do kontaminiranja podzemnih voda, a samim tim i bunara i izvorišta.

Veliki deo ambalažnog otpada se i dalje spaljuje, šta utiče na zagađenje vazduha.

Dakle, bacanje na divlje deponije i spaljivanje ambalaža od sredstava za zaštitu bilja mogu značajno da zagade zemlju, vazduh i vodu i da utiču negativno na zdravlje ljudi i životinja. Zbog toga je veoma važno postupati ispravno sa ispražnjenom ambalažom od sredstava za zaštitu bilja!

Pravilno postupanje sa ispražnjenom ambalažom pesticida

  1. Ispražnjenu ambalažu ocediti oko 30 sekundi.
  2. Čistom vodom napuniti trećinu ambalaže, zatvoriti čep i dobro promućkati.
  3. Postupak ponoviti još najmanje dva puta, sve dok ambalaža ne bude vidljivo čista.
  4. Tečnost od ispiranja sipati u prskalicu i utrošiti zajedno sa pripremljenim rastvorom za tretiranje.
  5. Ispražnjenu ambalažu izbušiti na tri mesta i odložiti. Zatvarači se odlažu odvojeno od boca.
  6. Ispražnjena ambalaža od sredstava za zaštitu bilja predaje se ovlašćenom operateru za upravljanje otpadom dva puta godišnje, u periodima maj-jul i septembar-novembar. Sa specijalizovanim operaterom dogovara se tačan termin i lokacija preuzimanja otpadne ambalaže.

Primer pravilnog odlaganja ispražnjenih ambalaža od sredstava za zaštitu bilja:

Šta je ENVIPACK?

ENVIPACK d.o.o je specijalizovani operater sa integralnom dozvolom za sakupljanje i transport opasnog i neopasnog otpada, osnovan od strane kompanije GALENIKA-FITOFARMACIJA.

ENVIPACK za cilj ima uspostavljanje sistema za sakupljanje i zbrinjavanje ambalaže od sredstava za zaštitu bilja na teritoriji Republike Srbije i smanjivanje količine generisanog otpada, očuvanje prirodnih resursa i uspostavljanje optimalnog upravljanja ambalažnim otpadom u skladu sa najboljim iskustvima zemalja EU i sveta.

Koji su benefiti saradnje poljoprivrednika sa ENVIPACK-om?

ENVIPACK je jedini operater koji sklapa ugovore o upravljanju otpadom sa individualnim poljoprivrednim proizvođačima na teritoriji Republike Srbije i jedini koji poljoprivrednim gazdinstvima obezbeđuje kompletnu dokumentaciju na osnovu koje imaju mogućnost da pristupe EU fondovima (Ugovor, DKO, vagarski list, priznanica…)

Zahvaljujući dokumentaciji i načinu na koji su poljoprivredna gazdinstva uvedena u sistem upravljanje otpadom, preko 600 gazdinstava je konkurisalo za subvencije preko IPARD fonda i velikom broju je već odobrena subvencija i dodatno je omogućeno da mogu da uvedu GLOBAL GAP, ISO standard, HACCAP…

Uz to, benefit je i sigurno odlaganje ispražnjene ambalaže od sredstava za zaštitu bilja, a samim tim i zdravija životna sredina za sve!

Da li je ugovor između ENVIPACK-a i poljoprivrednog gazdinstva obavezan?

Ugovor između PG i ENVIPACK-a nije obavezan da bi se otpad preuzeo sa lokacije generatora otpada, ali je ugovor dokument koji se zahteva prilikom predaje dokumentacije i konkurisanja za subvencije i sertifikate.

Ugovorom su regulisane obaveze gazdinstva (pakovanje, obeležavanje, privremeno skladištenje) i obaveze ENVIPACK-a (preuzimanje, transport, dokumentacija i organizacija zbrinjavanja otpada) tako da svaki generator ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja ima mogućnost da usluga preuzimanja i zbrinjavanja nastalog otpada na njihovoj lokaciji bude BESPLATNA!

Kako da kontaktirate ENVIPACK?