Ratarstvo

Odgovaramo na najčešća pitanja o novom herbicidu ASTRID

19. mart 2025.

Ana Đorđević, specijalista za ratarstvo kompanije GALENIKA-FITOFARMACIJA, odgovara na vaša pitanja u vezi našeg novog herbicida ASTRID.

Ana Đorđević Galenika-Fitofarmacija

Kada su očekivani rokovi za setvu kukuruza? Kakvo je stanje na njivama u našoj zemlji?

Rokovi setve se prilagođavaju svake godine. Svakako najviše zavise od vremenskih prilika i realnog stanja na terenu.Preporučuje se setva kukuruza u periodu od 5. do 25. aprila.

Početak setve svakako najviše zavisi od temperature, pripreme terena, padavina i operativnosti naših ratara. Kiša koju poslednjih dana imamo, Bogu hvala, svakako će pogodovati ratarima.

ASTRID je novi herbicid na našem tržištu. Kada se primenjuje i kako deluje na korovske biljke u kukuruzu?

Herbicid ASTRID se primenjuje od setve, a pre nicanja (PRE-EM) ili od nicanja do 3. lista kukuruza. Ima fleksibilno vreme primene, šta je veoma značajno, jer poljoprivrednici sve češće moraju da pomeraju tretiranja zbog vremenskih uslova. Količina primene je 0,4 l/ha.

Ima folijarno i zemljišno delovanje na korove. To znači da efikasno suzbija iznikle korove, ali i korove koji tek klijaju i niču. Suzbija uskolisne i širokolisne korove u usevu kukuruza - divlji sirak iz semena, proso korovsko, ambroziju, bocu, pepeljugu, pomoćnicu, štir, lipicu, poponac, gorušicu i mnoge druge korove.

ASTRID ima izuzetno svojstvo da se ponovo aktivira nakon padavina. Na taj način ima produženo zemljišno delovanje na korovske biljke u kukuruzu.

Ima sposobnost "da dugo čeka kišu", šta je veoma važno s obzirom na sve duže sušne periode u našim atarima.

ASTRID sadrži dve aktivne supstance različitog mehanizma delovanja? Šta to znači?

Tako je, sadrži dve aktivne supstance: izoksaflutol i tienkarbazon-metil.

Ove aktivne supstance imaju različite mehanizme delovanja, a to znači da utiču na različite biološke procese ili fiziološke funkcije u korovskim biljkama. Na taj način se poboljšava efikasnost preparata i smanjuje mogućnost pojave rezistentnosti korova.

Izoksaflutol sprečava sintezu karotenoida, šta za posledicu ima izbeljivanje i uvenuće korovske biljke. Tienkarbazon-metil sprečava stvaranja enzima acetolaktat sinteteze (ALS). Na ovaj način rast korovskih biljaka prestaje i dolazi do sušenja i odumiranja.

Napomenula bih da pored ovih aktivnih supstanci, ASTRID sadrži i protektant.

Šta je PROTEKTANT i zašto je važan?

Ciprosulfamid, protektant, podstiče metabolizam kukuruza i ubrzava razgradnju aktivnih supstanci u gajenoj biljci. Zahvaljujući protektantu, herbicid ASTRID je veoma selektivan za kukuruz. To znači da će suzbiti korove u kukuruzu, ali neće oštetiti biljke kukuruza.

Na koji način možemo da se borimo protiv rezistentnosti korova na pojedine herbicide?

Rezistentnost korova na herbicide je problem sa kojim se suočavamo na sve više lokaliteta u našoj zemlji. Zbog toga je NEOPHODNO da poljoprivredni proizvođači:

  • Poštuju plodored. Detelina, lucerka, pasulj, grašak, pšenica, ječam i krompir su odlični predusevi kuruzu.
  • Krenu u borbu protiv korova u ranim fazama razvoja kukuruza i korovskih biljaka.
  • Koriste herbicide sa različitim mehanizmima delovanja i sa produženim zemljišnim delovanjem na korove.

Izradili smo kompletan PROGRAM ZAŠTITE I ISHRANE KUKURUZA po fenofazama.

Svako dobro,
GALENIKA-FITOFARMACIJA

Galenika-Fitofarmacija