Ratarstvo

Tekton - Pouzdano rešenje u zaštiti semena od zemljišnih štetočina

14. mart 2024.

Zemljišne štetočine mogu izazvati velika oštećenja na tek posejanim semenima šećerne repe, kukuruza i suncokreta. Kako bi obezbedili siguran rast i razviće gajenih useva, neophodno je uz setvu primeniti granulisane insekticide.

Najveća opasnost za tek posejano seme predstavljaju larve skočibuba i gundelja (žičnjaci i grčice), koje su najčešće prisutne zemljišne štetočine.

Zemljišne štetočine

Najčešće zemljišne štetočine u usevima kukuruza, suncokreta i šećerne repe

Naročito rasprostranjen insekt je skočibuba, a njene larve (žičnjaci) izazivaju velike štete na svim navedenim kulturama. Larve su žute boje, uskog i tvrdog tela, a mogu narasti i do 35 mm.

Seme ili mlada biljka predstavljaju jedinu hranu za ove štetočine - hrane se semenom koje je nabubrilo i klija, ali i podzemnim delovima biljke. Zbog toga dolazi do smanjena procenta rodnosti (umanjen je željeni sklop biljaka), a često izazivaju i nepovratna oštećenja i propadanje mladih biljaka.

Jaja polaže na zemljištu sa niskom i gustom vegetacijom, zbog manjih temperaturnih promena i adekvatne vlažnosti prizemnog sloja zemljišta.

Larva gundelja (grčica) može biti pogubna za useve kukuruza, suncokreta i šećerne repe. Larve su beličaste boje i kod nekih vrsta mogu da narastu i do 80 mm.

Grčica počinje sa ishranom kada temperatura zemljišta dostigne od 8 do 10°C. Izaziva zaostatak i postepeno sušenje biljke, pa je veoma važno da se ova štetočina suzbije pre ili u toku setve, jer u daljim fazama to NIJE MOGUĆE.

Žičnjaci su prisutni u svim područjima, dok su grčice češće prisutne u brdskim i vlažnijim predelima.

Kako suzbiti zemljišne štetočine i zaštiti seme i mlade biljke

Naša preporuka je primena preparata TEKTON.

Tekton

TEKTON efikasno i lako suzbija pomenute insekte i na taj način obezbeđuje neometano klijanje semena i napredovanje mladih biljaka kukuruza, suncokreta i šećerne repe.

Izaziva trenutno trovanje larvi i brzo uginuće žičnjaka i ostalih zemljišnih štetočina. Praktično je nerastvorljiv u vodi, pa nema opasnosti od njegovog spiranja i gubitka aktivne materije usled razblaživanja.

Količina i vreme primene insekticida TEKTON

  • Kukuruz i suncokret: Količina primene kod kukuruza i suncokreta iznosi 7-10kg/ha. Upotrebljava se istovremeno sa setvom, u zonu reda gajene biljke.
  • Šećerna repa: Kod šećerne repe količina primene preparata iznosi 5 kg/ha, a vreme i način primene je istovremeno sa setvom, u zonu reda gajene biljke.

Milan Trbojević, dipl. ing., priča o zemljišnom insekticidu TEKTON. Pogledajte video do kraja i saznajte zašto je važno suzbiti zemljišne štetočine na vreme i na koji način ih efikasno suzbiti i na taj način zaštiti seme i mlade bilje.

Zaštita i ishrana kukuruza, suncokreta i šećerne repe

Naši stručni saradnici za ratarstvo izradili su kompletan program zaštite i ishrane kukuruza, suncokreta i šećerne repe za vas!

Pre upotrebe preparata obavezno pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!