
Voćarstvo
Rešenje za zaštitu od crvene voćne grinje tokom letnjeg perioda
Crvena voćna grinja (Panonychus ulmi) predstavlja jednog od najopasnijih neprijatelja zasada jabuke, breskve i nektarine, a neretko napada i druge voćne vrste!
Prezimljava u stadijumu zimskih jaja oko pupoljaka na gajenoj biljci. Do piljenja nimfi dolazi u rano proleće, gde mladi nimfalni stadijumi naseljavaju prve mlade listiće i počinju da se hrane. Ubrzo nakon toga, formirane nove ženke počinju sa polaganjem jaja druge generacije, na naličju i licu lista i oko glavnog nerva.
Ima do osam generacija godišnje, a suzbijanje je sve teže zbog ukidanja efikasnih akaricida. Poseban problem predstavljaju visoke temperature tokom letnjeg perioda kada može doći do brzog razvoja generacija i prenamnoženja fitofagnih grinja, a delovanje određenih preparata tada je umanjeno.
Ukoliko dođe do njihovog prenamnoženja tokom letnjeg perioda, uslediće gubljenje lisne mase, a kasnije defolijacija biljaka. Nakon toga, plodovi ostaju sitni, lošeg fiziološkog stanja, a diferenciranje pupoljaka za narednu godinu je veoma redukovano. Oštećenja nastala u jednoj godini direktno utiču na fiziološko stanje i rodni potencijal biljke za narednu godinu.
Problemi koje izaziva crvena voćna grinja:
- Gubitak lisne mase i defolijacija
- Smanjena veličina i kvalitet plodova
- Loše diferenciranje pupoljaka za narednu sezonu
- Direktan uticaj na prinos naredne godine
Rešenje: Preparat KENTAUR
KENTAUR je novi insekticid-akaricid, koji se uspešno koristi za suzbijanje crvene voćne grinje, čak i tokom letnjih perioda, kada većina preparata pokazuje slabiji efekat. Njegova prednost je u delovanju u svim razvojnim fazama grinje, što ga čini izuzetno efikasnim.

Karakteristike preparata KENTAUR:
- Aktivna materija: Piridaben
- Spektar delovanja: crvena voćna grinja (Panonychus ulmi) i običan paučinar (Tetranychus urticae)
- Koncentracija primene: 0,05%
- Primena: u toku vegetacije, u svim razvojnim fazama grinja
Prednosti preparata KENTAUR:
- Efikasan i na visokim temperaturama
- Deluje na sve razvojne stadijume grinja
- Suzbija i običnog paučinara, koji je takođe čest problem u voćnjacima
Običan paučinar prezimljava kao polno zrela ženka u pukotinama kore, naborima grana, ispod zemlje i drugim skrivenim mestima. Izuzetno je polifagna i nakon prezimljavanja počinje sa ishranom na spontanoj flori i korovima, a kasnije na drugim kulturama.
Preparat KENTAUR potražite u poljoprivrednim apotekama! Pre upotrebe preparata obavezno je pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa njim.