Voćarstvo

Zaštita i ishrana zasada šljive u fenofazi precvetavanja i zametanja plodova

17. april 2024.

Zbog veoma visokih temperatura za ovo doba godine došlo je do preklapanja fenofaza u zasadima šljive. Zasadi šljive se, u zavisnosti od ekspozicije terena i regiona gajenja, nalaze od kraja precvetavanja do formiranja plodova.

Šljiva

Zaštita šljive od prouzrokovača bolesti

Zasadi šljive su u navedenim fenofazama veoma osetljivi na stvaranje infekcije prouzrokovača šupljikavosti lista (Wilsonomyces carpophilus) i prouzrokovača crvene pegavosti lista šljive (Polystigma rubrum).

Promenljivi meteorološki uslovi, kao i najavljene padavine u narednom periodu, pogoduju stvaranju infekcije i širenju ovih patogena, pa je preporuka da se obavi preventivno tretiranje primenom fungicida METOD 480 SC u koncentraciji 0,2-0,3%.

Kako bi kasno otvoreni cvetni pupoljci i mladi plodići bili zaštićeni od prouzrokovača monilioze cveta preporučujemo primenu preparata AKORD u koncentraciji 0,075%.

Šljiva

Zaštita šljive od šljivine ose i drugih štetnih insekata

Za suzbijanje biljnih vaši, šljivinih osa i drugih štetnih insekata, nepohodno je primeniti preparat KARIKA u koncentraciji 0,06-0,08%

KARIKA je sistemični insekticid sa kontaktnim i digestivnim delovanjem, namenjen za suzbijanje štetočina u zasadima šljive, jabuke i crnog luka. Sadrži DVE AKTIVNE MATERIJE (acetamiprid + deltametrin) i ima takozvani "knock down" efekat, pa su rezultati primene ovog insekticida veoma brzo vidljivi!

Ishrana šljive: Neophodna zbog nestabilnih vremenskih prilika

Zbog nestabilnih vremenskih prilika i velikih temperaturnih kolebanja, prilikom zaštite zasada šljive i drugih koštičavih voćaka preporučujemo primenu kombinacije folijarnih đubriva ACTIVEG VEGETATIVE u koncentraciji 0,3% i FOLIGAL FEED CalMax u koncentraciji 0,3% u cilju boljeg zametanja, bržeg početnog porasta i bolje čvrstoće plodova.

Pre upotrebe preparata obavezno pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!