Ratarstvo
Strategija suzbijanja prouzrukovača pegavosti lista šećerne repe sprovodi se preventivnim tretmanima.
Biljne bolesti na pšenici i šećernoj repi mogu značajno uticati na smanjenje prinosa.
U gajenim ratarskim usevima, uskolisni korovi najagresivniji su u maju mesecu sa porastom temperature, a najosetljiviji su na delovanje herbicida kada su visine 10-15 cm.
Kada korovi u kukuruzu prerastu optimalnu fazu za tretman preparatima za zaštitu, njihovo suzbijanje je znatno otežano i stoga treba na vreme reagovati!
Tretman klasa pšenice protiv bolesti predstavlja neophodnu meru zaštite i potrebno ga je obaviti na početku cvetanja kako bi sprečili gljivice da nanesu štetu.
Upotreba preparata za folijarnu ishranu biljaka zavisi od potrebe rataskih useva.
Lucerka je višegodišnja biljka koja se najčešće koristi za proizvodnju visoko kvalitetne stočne hrane i često je zastupljena ratarska kultura zbog svog visokog sadržaja proteina odlične svarljivosti.
Poslednjih godina soja predstavlja usev koji je u stalnom porastu, zauzimajući sve više obradivih površina.
S obzirom da je potražnja poslednjih godina značajno uvećana, važno je zaštiti usev od invazije korovskih biljaka adekvatnom upotrebom preparata radi postizanja visokog prinosa i kvaliteta zrna.
Izbor herbicida nakon nicanja kukuruza, zavisi prvenstveno od strukture i veličine korova, ali i od razvojne faze biljke, odnosno broja listova.
Gajenje šećerne repe je kompleksan posao i zahteva puno truda, znanja, ali i ulaganja.
Poslednjih godina neretko se susrećemo sa povećanjem površina pod sojom.