Voćarstvo
U toku su mere ručne prorede plodova breskve i nektarine.
U toku je izletanje imaga i početak polaganja jaja druge letnje generacije.
Tri najznačajnije grinje u proizvodnji jabuke su crvena voćna grinja (Panonychus ulmi), koprivina grinja (Tetranychus urticae) i rđasta grinja jabuke (Aculus schlechtendali).
U fazi pred početak cvetanja zasada maline, može doći do ostvarenja zaraze patogenom Botrytis cinerea, koji izaziva sivu trulež plodova maline, kao i patogenom Didymella applanata koji izaziva bolest sušenja izdanaka.
U fenofazi intenzivnog porasta plodova, postoje uslovi za ostvarivanje infekcije od prouzrokovača šupljikavosti lista, pegavosti lista višnje i trešnje, kao i truleži ploda.
Približava se berba plodova u zasadima jagode. Vrlo osetljiva faza u kojoj naši jagodari balansiranom ishranom postižu maksimalne prinose uz odličan kvalitet plodova.
Jabuka se nalazi u fazi precvetavanja. Proces oprašivanja i oplodnje je završen, plodići su zametnuti i sledi intenzivna deoba i uvećanje ćelija. U ovoj fazi, izuzetno je važno da proizvodnim kulturama pružimo sve neophodne mere zaštite i ishrane.
Nastavlja se nestabilno vreme sa čestim periodima i padavinama. Kontinuirano postoje povoljni uslovi za razvoj šupljikavosti lista, crvene pegavosti lista šljive, rđe šljive i truleži plodova.
U trenutnim fenofazama razvoja, zasadi breskve i nektarine su posebno osetljivi na infekciju od prouzrokovača šupljikavosti lista koju prouzrokuje Wilsonomyces carpophillus.
Pravilnom smenom preparata i njihovom kombinacijom, postižemo efikasno suzbijanje štetočine i sprečavamo razvoj rezistentnosti insekta na insekticid. Upravo je HARPUN preparat koji ima važnu ulogu u antirezistentnoj strategiji zbog jedinstvenog mehanizma delovanja.
Na svetskom nivou poslednjih godina je povećan pritisak štetnih insekata, kao i troškovi njihovog suzbijanja, ali i gubici u prinosima koje uzrokuju.
Zasadi kruške u velikom broju lokaliteta u našoj zemlji se nalaze u fenofazama zametanja plodova.